Nowoczesne laboratorium pomiarowe
Jako firma o zasięgu międzynarodowym i bardzo wysokich ambicjach stale dbamy o najwyższy poziom usług, które proponujemy naszym Klientom. Należy do nich m.in. szybkie prototypowanie i certyfikowanie elementów metalowych. Dysponując już zaawansowanym parkiem maszynowym, naturalne było dla nas zainwestowanie w nowoczesne Laboratorium Metrologii Długości i Kąta.
Branże obsługiwane przez nowe laboratorium Electris
Stworzenie nowego laboratorium pomiarowego było wyczekiwanym krokiem w rozwoju firmy. Po pierwsze jest niezbędne przy wdrażaniu produkcji dla branży Automotive. Jesteśmy z tym sektorem szczególnie związani, ponieważ widzimy ogromny potencjał w coraz bardziej popularyzowanych technologiach, czyli nowoczesnych pojazdach elektrycznych i hybrydowych. Kompetencje naszego zespołu poszerzamy i prezentujemy na wydarzeniach branżowych związanych z motoryzacją. Laboratorium pozwoli Electris na realizowanie nowych wyzwań z zakresu produkcji innowacyjnych komponentów dla Automotive.
Kolejnym sektorem, w którym Laboratorium Metrologii Długości i Kąta pozwoli na podniesienie produkcji na wyższy poziom, jest Aviation, czyli lotnictwo. To jedna z wielu branż, w której przyszłość stanowią nowoczesne rozwiązania energetyczne, które wymagają stale wprowadzanych innowacji. Electris uczestniczy w tym procesie udoskonalania rozwiązań dla lotnictwa, prototypując i produkując wyspecjalizowane komponenty. Ich unikalna jakość pozwala na montaż w systemach energetycznych należących do najnowocześniejszych samolotów świata.
Nowoczesne wyposażenie laboratorium
Sukces naszego nowego laboratorium pomiarowego upatrujemy w jego wyposażeniu, które pozwala na zapewnienie najwyższego poziomu usług wszystkim Inwestorom. Po pierwsze znajdują się w nim współrzędnościowe maszyny pomiarowe CMM (ang. coordinate measuring machines) o zakresie pomiarowym 1500 × 1000 × 800. Jest to sprzęt umożliwiający pomiary przestrzenne produkowanych przez nas skomplikowanych komponentów metalowych. Wyniki charakteryzują się wysoką dokładnością, co jest szczególnie istotne w przypadku naszej firmy, ponieważ zajmujemy się branżami należącymi do najbardziej wymagających pod względem precyzji. Komponenty mierzone przez maszyny CMM mogą mieć dowolnie skomplikowany kształt, a pomiar i tak będzie precyzyjny. Posiadamy również drugą maszynę CMM o zakresie pomiarowym 500 × 500 × 500, która wchodzi w skład laboratorium.
Bardzo ważnym aspektem produkcji komponentów metalowych jest jej ciągłość. Dzięki maszynom CMM w nowym laboratorium Electris możliwe jest automatyczne wykonywanie pomiarów pojedynczych oraz seryjnych, dzięki czemu zgodność wykonywanych elementów jest na bieżąco weryfikowana. Właśnie ten proces zapewnia brak przestojów produkcji, który jest niezwykle ważny z ekonomicznego punktu widzenia.
Kolejną mocną stroną nowoczesnych współrzędnościowych maszyn pomiarowych jest ramię pomiarowe. Jego zakres wynosi 1,2 m i może służyć do bardzo dokładnych pomiarów 3D na krótszych odległościach. Model o takich właściwościach jest liderem w branży przenośnych urządzeń CMM.
Wzorcowanie przyrządów kontrolno-pomiarowych
Przyrządy kontrolno-pomiarowe, takie jak suwmiarki, wysokościomierze czy kątowniki, są tam wzorcowane na odpowiednio wyposażonym stanowisku. Do jego elementów należy:
- płyta pomiarowa,
- zestaw płytek wzorcowych,
- płaska płytka interferencyjna,
- liniał krawędziowy do wyznaczania szczeliny wzorcowej (do wyznaczania odchylenia od płaskości powierzchni płaskich),
- zestaw traserski – do mocowania płytek wzorcowych w trakcie wzorcowania.
Stanowisko do wzorcowania pozwala na zapewnienie, że przyrządy kontrolno-pomiarowe będą zawsze dawać poprawne wskazania i będą mogły być wykorzystywane w procesie produkcyjnym przy jednoczesnej ciągłości pomiarowej.
Pozostałe funkcjonalności nowego laboratorium pomiarowego
Oprócz wymienionych wyżej możliwości nowoczesne Laboratorium Metrologii Długości i Kąta Electris będzie służyć także do wykonywania pomiarów odchyłek kształtu (prostoliniowość, płaskość, okrągłość lub walcowość), a także do wymiarowania detali. Każdy mierzony wyrób Electris będzie oceniany pod względem zgodności. Stosujemy do tego odpowiednią dokumentację, by zachować najwyższe standardy każdego elementu opuszczającego linię produkcyjną. Następnie raportujemy wykonane pomiary na formularzach własnych lub tych dostarczanych przez klientów.
Laboratorium służy także do wykonywania pomiarów powłok galwanicznych za pomocą wysokiej klasy spektrometru, który określa nam grubość i rodzaj powłok galwanicznych. Możemy mierzyć każdą powłokę galwaniczną na każdym podłożu dzięki odpowiednim płytkom wzorcowym. Realizujemy indywidualne zamówienia na powłoki galwaniczne spełniające wymagane normy jakościowe. Ponadto możemy wykonać izolację z farby epoksydowej. W Laboratorium Metrologii Długości i Kąta Electris mierzymy grubość powłok lakierowanych.